Základné ručné spracovanie vlny

Väčšina z nás to pozná už len úchytkom, z rozprávok a filmov: nejako sa to češe, niečo sa tam robí s kolovratom. Ozaj, a patrí k tomu to na čom sa pichla Šípková Ruženka, ako sa to…vreteno? A čo to vlastne je?

Priznám sa, Šípkovú a Zlatú mám už trošku v zuboch 😀 Obe sa tým kolovrátkom preslávili tak akosi neprávom, ani jedna mu moc neublížila. Ale rozprávky bokom. Spracovanie vlny vlastnými rukami je síce nádherná (ako každé poctivé remeslo) ale časovo nesmierne náročná práca.

Na tomto mieste Vám chcem priblížiť aspoň v skratke základné postupy, ktorými sa dá dopracovať od porastu ovčieho tela k nositeľnému výrobku. Dávam však do pozornosti, že pre všetkých, ktorí by sa remeslu radi priučili, robí naše OZ víkendové kurzy vo Zvolene (termíny a prihlasovacie údaje nájdete v Kalendári).

O vlnu je ideálne sa starať ešte kým rastie na ovci. Jej kvalitu podmieňuje vek, zdravie a kondícia zvieraťa či potrava. Jej čistotu napr. fakt, či bola ovca pred strihaním pár mesiacov vonku alebo v maštali. Pre tipy chovateľom a spracovateľom, akú vlnu ponúkať a akú pýtať, pozrite náš Manuál.

Strihač má zasa v rukách kvalitu striže, množstvo zástrihov a niekedy aj veľkú časť čistoty rúna (podľa toho či sa strihá na plachte alebo na slame, prípadne kam sa ostrihané rúno odloží).

Ručné spracovanie vlny sa k nám vracia len čerstvo a pomaly, preto niet divu, že si remeselníci a chovatelia či strihači potrebujú navzájom znovu odovzdať veľa informácií. Som si však istá, že pri vzájomnom rešpekte k práci toho druhého sa vždy dá aj veľa nového naučiť, aj nájsť spoločná cesta ku kvalitnej vlne pre remeselníka a k adekvátnemu ohodnoteniu pre chovateľa či strihača.

Po strihaní je ideálne rúno vyvetrať, obrať najhrubšiu špinu, zrolovať a uložiť do priedušného vreca, aby sa nezaparilo. Doma pred praním sa rúno ešte raz preberie podrobnejšie, triedia sa zástrihy, prikátke vlákna, zaplstené konce, kusy príliš znečistené fekáliami a rastlinný materiál – seno, slama, bodliaky, semienka. Ak je vo vlne nabitého príliš veľa rastlinného materiálu, je takmer nemožné ju vyčistiť – už som zaplakala nad nejednou krásnou vlnou či srsťou, ktorá nakoniec musela putovať do odpadu.

triedenie rúna z Valašky. Ovce majú častu na tele rôznu kvalitu vlny, takže okrem nečistôt, zástrihov, sena a splstených kusov sa dá roztriediť jedno rúno na niekoľko hromádok aj podľa dĺžky či jemnosti vlasu.

Vytriedená vlna sa perie. Najčastejšie ručne, v teplej vode a v toľkých nálevoch, koľko je treba, kým voda nie je čistá. Odvážnejší môžu skúsiť pračku na vlnený program, ale pozor na zanášanie potrubí mastnou špinou a splstenie vlny. Počet práčovní na vlnu je na Slovensku, bohužiaľ, nula. Sušiť je najlepšie na priedušnom mieste a nie na priamom slnku.

ručné pranie

Pred spracovaním, či už na pradenie, plstenie či tkanie, je väčšinou treba vlnu rozvoľniť, aby sa s ňou ľahšie manipulovalo. Poslúžia buď prsty, alebo náradie na česanie – česačky, krample, hrebene, špeciálne dimenzované na vlnu. Tu už je výhoda zbierania skúseností, pretože podľa typu a špecifických vlastností vlny toho ktorého plemena sa dá zvoliť ideálny spôsob česania. Od tohto spôsobu potom závisia aj vlastnosti priadze a hotového výrobku, ale aj čas strávený česaním. Cca kilo vlny na sveter sa dá načesať za deň, ale aj za týždeň.

náradie na česanie vlny: zľava hrebene, krample, pod nimi švihacia krampľa, bubnová česačka

Nasleduje pradenie – trochu pomalšie na vretienku, rýchlejšie na kolovrátku. Opäť závisí od typu priadze, akú chceme vyrobiť. 100 gramové pradeno môže trvať dve hodiny, ale aj dva dni, podľa hrúbky a počtu vrstiev priadze.

pradenie na vretene
pradenie na kolovrate

A či už chcete ďalej z vlny štrikovať, háčkovať, tkať či plstiť, všetko z toho je viacdňový proces. Vyžaduje učenie sa, veľa omylov, času, trpezlivosti, pozornosti…a má svoju hodnotu. Zo srdca by som si priala, aby sme na to mysleli všetci – aj tí čo vlnu produkujú, aj tí čo ju spracúvajú, všetci čo si za tú prácu ceny nastavujú, aj tí, čo majú o výrobky záujem.

Ľubica Noemi Kováčiková, MANUZONA

20 komentárov k “Základné ručné spracovanie vlny”

 1. dobrý večer,reagujem na vaš článok ,vo všeobecnosti spracovanie ovčej vlny,mám možnost dostat sa k vlne ,z našich pár ovečiek ,a však nám je lúto vlnu vyhodit,alebo len tak pohadzovat a núkat,tak som sa rozhodla ,že sa pokúsim ju zpracovat zo začiatku v malých množstvách,lebo áno ako píšete treba čas a vychytat čo a ako bude lepšie a samozrejme chce to prax,mám takú viziu,že začnem len zatial vyprat ,vysušit na slnku ,už som to skúšala ,prala som ju v lanolíne ,sušila v deravých vreciach a rozloženú na slniečku,a tu mám problém,ktorý sa mi nepodarilo vyriešit,neviem s čím ju česat ,a kde by som to zohnala ,tie česaky ,bubon ani nie ,ale predstavujem si take niečo ako som tu videla vo vašom článku ,proste neviem kde to zohnat,chcem skusit česanu vlnu naplnit do paplonov a vankúšov,chcela by som poznat váš názor,samozrejme aj plstenie,alebo tkanie,zaujíma ma to ,len ako začat ,dakujem vám Multanova Jana.

  Odpovedať
  • Dobrý deň pani Janka,
   spomínané ručné krample sú k zohnaniu od Dalin Praha, sú dovážané z Nového Zélandu. Pár ich je aj slovenskej alebo českej výroby, ale nie je to všetko rovnaká kvalita ani ľahkosť narábania s nimi. Ale na krampliach si načesať kvantum vlny do vankúšov a paplonov, to bude veru sýta a dlhánska práca! Prave pri takej práci by som určite hľadala v okolí bubnovú česačku. Na mape tiež nájdete napr. Farmu Roziak a ešte hľadajte Želiezovcce, tam nájdete česanie vo väčšom. Tiež od nového roka vzniká Vlnarska manufaktúra v Senohrade, skúste skontaktovať ľudí cez mapu.

   Odpovedať
  • Elenka, poslala som Vám mail – a tu v sekcii Kalendár sú vypísané vždy termíny kurzov. Teraz je istejšie napísať nám správu na mail (tu na webe cez kontaktný formulár, alebo priamo na info@nasavlna.sk), pretože sa epidemiologická situácia rôzne mení.

   Odpovedať
 2. Dobrý deň, rada by som sa zúčastnila kurzu spracovania a česanie vlny. Môžete mi, prosím, poslať podrobnosti? Ďakujem a prajem veľa úspechov.

  Odpovedať
  • Dobrý deň, tu na stránke v Kalendári sú všetky podrobnosti o Kurze, nájdete tam potrebné info aj kontakty. Tradične mávame kurzy február, jún, august a november, ale teraz sa všetko mení zo dňa na deň, takže je potrebné sledovať situáciu. Prípadne sa na kurz prihlásiť a my potom s konkrétnym termínom kontaktujeme záujemcov v prípade zmien.

   Odpovedať
 3. Dobrý deň, mám spracovanú a zafarbenú ovčiu vlnu, 3kg. Z časti vlny bol upletený fusak pre dieťa, ktorý ale už nepotrebujeme. Asi 2kg z nej nebolo vôbec použité. Vlna je veľmi hrubá, po obvode má 7 až 8 cm. Chcela by som toto hrubé vlákno spriasť na oveľa tenšie, využiť to napr. na svetre. Dalo by sa to u vás urobiť, alebo poraďte mi, kde by som sa mohla obrátiť. Čítala som na vašej stránke o Želiezovce, čo by mi napr. vyhovovalo vzhľadom na bydlisko. Môže byt aj prevádzka v inom meste či dedine. Ďakujem pekne.
  S pozdravom Anna Čorbová.

  Odpovedať
  • Dobrý deň pani Anka – hrubou vlnou myslíte voľný česanec, alebo už spradená priadza? Ak je to česanec, aktuálne by vám vedeli pomôcť s tak malým množstvom jedine vo Vlnárskej manufaktúre v Senohrade (práve budú rozbiehať a testovať pradiarsky stroj). Inak jedine ručne, 2 kg spriasť na kolovrátku sa celkom dá 🙂
   Ak ide ale o spradenú priadzu, to Vám na tenšiu už obávam sa nikto neprerobí 🙂
   Klára v Želiezovciach má len česačku.

   Odpovedať
  • Dobrý deň, áno, kurzy mávame cca pravidelne, štyrikrát do roka: február, jún, august a november. Miesta sa aktuálne trochu preskupujú: február pri NMnV, jún a august ZV, november Zuberec. Vždy keď dohodneme termíny, kurzy nájdete tu v kalendári.

   Odpovedať
 4. Ano, v Senohrade už dlhšie funguje ( Vlnená Manufaktúra manželov Vozárovcov) práčka, česačka na vlnu, hotové pradienka sú krásne….

  Odpovedať
  • Veru, funguje, tento minimill je veľmi vytúžený a dobrý krok na Slovensku 🙂 Pradienka ešte nemajú, pradiarsky stroj im dorazil až teraz nedávno, ale čoskoro už sa bude aj priasť! 🙂

   Odpovedať

Vložiť komentár