Manuál pre chovateľov a spracovateľov vlny

Pre skvalitnenie spolupráce chovateľov oviec a odberateľov vlny ponúkame pár odporúčaní. Ide nám o to, aby si obe strany uvedomovali potreby a požiadavky druhej strany, a aby sme vzájomnú prospešnosť chovateľov a spracovateľov vlny posúvali smerom k udržateľnej kvalite. Budem hovoriť hlavne za priadky, keďže to je moja primárna skúsenosť a budem vďačná za doplnenie požiadaviek od iných spracovateľov. Takisto nemám profesionálne skúsenosti s chovom oviec, iba informácie z druhej ruky (od chovateľov, ktorí vlnu udržujú vo vysokej kvalite) – preto prosím chovateľov, aby odporúčania nebrali ako kritiku. Možno nie všetky tipy budú pre Vás použiteľné, berte to prosím skôr ako pomocné parametre pri rozhodovaní o tom, či chcete a máte (a stojí Vám za námahu) ponúkať svoju vlnu na ručné spracovanie.

Chovatelia a strihači:

– ak chcete ponúkať vlnu spracovateľom, je potrebné, aby mala určitú kvalitu:

. mala by pochádzať zo zdravých oviec. Ovce, ktoré nemajú kvalitnú výživu (často aj tie ktoré mali práve jahňatá), majú slabšiu vlnu, ktorá sa môže trhať a kvalita sa potom odrazí vo výrobku

. rúno by malo mať čo najmenej znečistenia (slamy, sena, bodliakov, fekálií). Dá sa tomu predchádzať úpravou pasienkov, zbežným pretriedením pri strihaní (odstrániť časti vlny z brucha, zadku, nôh). Ak sa ovečky kŕmia z krmelca a seno im napadá za krk, je to škoda, pretože práve na krku a pleciach býva najkvalitnejšia vlna.

ručne nespracovateľné surové rúno, plné zástrihov, tuho zaplstených častí a nabité kúskami rastlín
surové rúno dobrej kvality, bez množstva sena, nezlepené, len s vyprateľnou špinou a prachom

. pri strihaní požiadajte strihača, aby sa čo najviac vyhol zástrihom (prestrihnutiu vlákien vlny v strede, kedy sa pramene znehodnotia). Napr. pre pradenie by mal mať vlnovlas min. 5cm, kratšie vlákna sa nedajú dobre spracúvať.

. po strihaní nechajte rúno vyvetrať, aby sa telesným teplom nezaparilo, nedávajte ho do igelitových vriec (zaparením prudko klesá pevnosť a kvalita vlny). Ideálne je zrolovať rúno z konkrétnej ovečky a ponúknuť ho vcelku, priadka si ho už vytriedi.

vetranie rúna bezprostredne po ostrihaní. Z igelitovej tašky doma poputuje rovno do vody alebo vzdušnejšieho vreca

. Uveďte nejaké základné údaje o ovečkách, hlavne plemeno – každé má inú vlnu a ak už priadka dlhšie s vlnou pracuje, vie z ktorého plemena sa jej vlna hodí a z ktorého nie.

. pokojne si vymeňte so spracovateľom kontakt a žiadajte si spätnú väzbu, ako sa im s vlnou od Vás pracovalo. Pokiaľ máte záujem pokračovať v spolupráci, ochota zlepšovať kvalitu svojej vlny môže chovu jedine prospieť.

. v ponuke vlny uveďte napr. aj, či máte ovečky celoročne vonku, alebo trávia zimu v maštali. V prvom prípade má vlna šancu byť celý rok čistejšia, v druhom prpade býva kvalitnejšia striž od konca leta do zimy (nie je tak znečistená maštaľným prostredím).

Pre spracovateľov:

. ak chcete získať rúno od chovateľa, berte ohľad na to, že sa denne stará o zvieratá a nesie všetky náklady spojené s chovom (legislatíva, veterinár, hygiena, plemenitba, kŕmenie) a vlnu od neho pravdepodobne dnes nikto nevykupuje.

. jednajte slušne a ponúknite férovú cenu alebo výmenu. Dnešná výkupná cena za kg vlny je 0.20-0,30 eura, čo je pomerne hanebné a chovateľovi sa nevráti ani náklad za prácu strihača. Je preto pochopiteľné, že sa kvalite vlny intenzívne venovať nebude.

. Za ponuku férovej ceny ale žiadajte adekvátnu kvalitu – pozrite si pokyny pre chovateľov a strihačov, uvedené vyššie, alebo sa riaďte vlastnou skúsenosťou, aké vlastnosti vlny pri spracovaní potrebujete.

. Ponúknite buď vyššiu sumu, ako je výkupná cena (napr. 1e je 3-5x vyššia cena a rozhodne Vás nezruinuje), prípadne barter (výmenný obchod, prípadne nejaký výrobok z vlny. Snažte sa nájsť cestu, aby boli obe strany spokojné.

vzorka spracovanej slovenskej vlny od surového rúna po pleteninu, s popisom

. Experimentujte a rozširujte svoje skúsenosti s rôznymi plemenami oviec a vždy sa pýtajte, z akého plemena chovateľ ponúka vlnu. Označte si ju štítkom, zaznačte si rok striže, meno chovateľa/strihača, plemeno ovečky. Zíde sa Vám to pre budúci kontakt alebo spätnú väzbu.

Ľubica Noemi Kováčiková, MANUZONA

6 komentárov k “Manuál pre chovateľov a spracovateľov vlny”

    • Určite! Veľmi základný návod je vytriediť od špiny, hnoja, sena a zaplstených častí a vyprať ručne v teplej vode – vodu meniť až kým nie je čistá. Podrobnejšie info sa dá naučiť na našich kurzoch, prípadne existuje knižka Ručné spracovanie vlny – nájdete napr. na http://www.manuzona.com

      Odpovedať

Vložiť komentár