Kurz ručného spracovania vlny

Chystáme ďalší trojdňový kurz ručného spracovania vlny 🙂
Mnohých z vás zaujíma ovčia vlna a radi by ste vedeli ako ju spracovať, aby sa týmto skvelým materiálom neplytvalo.

Od roku 2017 organizujeme v príjemnom domácom prostredí Roziakovskej farmy na Môťovej vo Zvolene víkendové kurzy, kde sa venujeme procesu ručného spracovania surového ovčieho rúna od triedenia ostrihanej vlny po ručne upradenú priadzu. Postupne pridávame ďalšie lokality, aby ste sa mohli prihlasovať na kurz na mieste, ktoré vám najviac vyhovuje.

Júnový kurz bude prebiehať na Farme Roziak vo Zvolene-Môťová.

Využijeme vyše dva dni na intenzívne ponorenie sa do celého procesu: teória o vláknach, odkazy, zdroje a literatúra, triedenie, rozlišovanie a pranie surovej vlny, prírodné farbenie, sušenie, česanie na krampliach, hrebeňoch aj bubnovej česačke, pradenie na vretienku, poznávanie funkcií a skladby kolovratu, pradenie a súkanie na kolovrátku a fixovanie hotovej priadze. Pomedzi to si ukážeme si ako sa češe na veľkom priemyselnom stroji (platí pre kurz vo Zvolene) a vyskúšame si aj plstenie či pletenie.

Účastníci domov odchádzajú s hotovým, vlastnoručne vyrobeným pradenom vlnenej priadze, uplstenou drobnosťou, taškou vypranej a nafarbenej vlny, kopou nových informácií a taktiež bohatší o pár večerov v príjemnej spoločnosti a s vynikajúcim domácim jedlom 🙂 Na mieste je možné si nakúpiť aj rôzne farmárske produkty, česance vlny, vretienka či knižku Ručné spracovanie vlny.

Občasne budeme lokalitu striedať, keďže sa postupne pridávajú ďalšie centrá so záujmom o vlnu.

Kapacita: 7 osôb (sme obmedzení počtom kolovratov, ale v prípade že máte vlastny funkčný kolovrátok, dokážeme vziať aj účastníka navyše)

Prihlasovanie: Ľubica Noemi, info@nasavlna.sk , 0949765495

Ubytovanie : Zvolen: Farma Roziak , Nové Mesto nad Váhom: Na Rovenci, samota na kopaniciach v katastri obce Lubina, Zuberec: apartmány Zuberský dvor
Lektorky,info: Marcela Nemcová, www.nahaji.sk, 0905630152
Ľubica Noemi, www.manuzona.com, 0949765495

21 júna, 2024

Details:

Name OZ Naša Vlna Email info@nasavlna.sk

Schedule

Date:
Time: